Touch Typing

Uzun bir aradan sonra kısa ve öz bir yazı ile tekrar birlikteyiz 🙂 Başlık ilk etapta size de yabancı gelmiş olabilir. Fakat on parmak dediğim zaman eminim hepiniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bu sayfada paylaşmayı planladığım yazıların bir kısmını size günlük hayatınızda faydalı olabilecek yetilere ayıracağımdan bahsetmiştim. İşte biz yazılımcılar için (her gün yazı yazmak zorunda olanlardan zaten hiç bahsetmiyorum onlar için hayati 🙂 olmaz ise olmaz bir yetenek bugünkü yazımızın konusu “touch typing”.

Peki nasıl biz de Jim amcam gibi yazacağız. Bu ilk etapta kolay görünmese de sebat, azim ve biraz da çalışma ile sizler de yazma hızınızı fark edilir düzeyde arttırabilirsiniz. Bu yazımızın amacı da bu. Sizler ile bu konuya dair araştırma yaparken görmüş olduğum kaynak ve yöntemleri aktaracağım. Umarım bu sizlerde de bir farkındalık oluşturur ve bir nebze de olsa bu yetiyi kazanmanıza ön ayak olur. “Touch typing” türkçe on parmak olsa da ben yazı içerisinde bundan orijinal ismi ya da klavyeye bakmadan yazma olarak bahsedeceğim.

Öncelikli olarak “touch typing” nedir? Faydaları nelerdir?

Wikipedia’ya baktığımız zaman. Kendileri çok güzel bir şekilde özetlemişler:

Touch typing (also called touch type or touch keyboarding) is typing without using the sense of sight to find the keys.

Mealen “Touch typing”, görme yetisi kullanmadan ilgili tuşları bularak yazmadır. Genel olarak bu işin uzmanları olan ve gerçek anlamda on parmak yazabilen mübaşir gibi insanların aslında kas hafızası ile bir süre sonra bu işi otomatik olarak gerçekleştirilebileceği ifade edilmiş.

Yardımcı olabilecek olan bazı ipuçları

Anladığım kadarı ile bu işin temelinde yatan en önemli üç husus şu:

 • Klavyeye hiç bir şekilde bakmadan başlarda yavaş ta olsa doğru yazmaya çalışmak, hızlanma sonrasında kendiliğinde gelecektir.
 • Anahtar tuşlar dediğimiz ve bütün klavyelerde bir çıkıntı ile işaretlenmiş olan F ve J tuşlarına elimizin gitmesi için ilgili tuşların yerini bellemek.
 • Metinleri okuyarak yazacak ise harflerden ziyade bir ya da daha fazla kelimeyi bir seferde okumak. Okuyabildiğimiz kelimelerin sayısını arttırmak.

sonrası ise antrenman ve fırsat buldukça bu şekilde yazmaya devam etmek. Bir süre kendinizi zorladığınız zaman aslında parmaklarınızın klavyenin üzerinde yüzer gibi hareket ettiğini hissedeceksiniz 🙂

Bu iki husus ile birlikte karşılaştığım ve faydalı olacağını düşündüğüm diğer ipuçlarını aşağıda sizler için derledim:

Yazmak için oturuş ve duruş

 • Düz şekilde oturun ve yazma esnasında sırtınızın düz olarak tutmaya gayret gösterin. Oturma ve bilgisayar karşısında duruşunuza olabildiğince dikkat edin.
 • Klavyenin orta sırası üzerindeki harfleri öğrenin ve parmaklarınızı buna alıştırın (ingilizcesi “Home Row”). Her seferinde parmaklarınızı asdf ve jklş tuşları üzerine yerleştirin. Daha önce de belirttiğim gibi F ve J tuşları ayırt edilebilecek şekilde farklı dokuda.

 

 • Klavyenin yerleşimine aşinalık kazanın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi aynı renkte olan tuşlar için ilgili parmakları kullanmaya özen gösterin.
  • Her harf sonrasında orta satırdaki tuşlar üzerine parmaklarınız geri yerleştirin.
  • Yazarken klavyenin dizilimini düşünmek yardımcı olacaktır.
  • Ritim tutturmaya çalışın, yani tuş basımlarınız arasındaki süreyi eşit tutmaya çalışın.
  • SHIFT tuşuna harfi bastığınız parmağın bulunmadığı eldeki serçe parmak ile basın.
  • SPACE tuşuna ise hangi eliniz rahatınıza geliyor ise onun ile basabilirsiniz.

 • Yazarken tuşlara bakmayın. Bir tuşa basmak için yaptığınız el hareketlerinizi olabildiğince azaltın ve olabildiğince orta satıra elleriniz yakın tutun. Özellikle yüzük parmağı ve serçe parmaklarınıza dikkat edin, en zayıf olanlar onlar olduğu için az gelişmiş olmaları normal.

Bu arada bizim türkçe forumlarda bir arkadaşın yazdığı aşağıdaki formül işi özetliyor:

GÖZ+EL+VÜCUT+BEYİN+KONSANTRASYON+MORAL= HIZLI YAZMAK

Bunu birebir tecrübe ettim açıkçası.

Günlük olarak takip edebileceğiniz ve antrenman yapabileceğiniz siteler.

Türkçe çalışmak için benim favorim:

http://www.m5bilisim.com/tr/on-parmak/dersler/q-klavye/ 

sitesi oldukça güzel ve çeşitli dersler var (F klavye için de dersler mevcut ve dersler zorluk seviyelerine göre sınıflandırılmış şekilde)

İngilizce antrenmanlarınız için ise:

http://www.typingstudy.com/ ve

http://touchtype.co/sitelerini kullanabilirsiniz.

 

Bu sitelerin yanında açıkçası hem antreman yapmak hem de arkadaşlarınız ile eğlenmek için aşağıdaki siteye de muhakkak uğrayın 😉

http://play.typeracer.com/

Evet arkadaşlar bir yazımızın sonuna daha geldik. İnşallah bir sonraki günlük yazımı daha hızlı yazacağım 🙂 Son olarak bizlere ilham olabilecek Celal Aşkın arkadaşımızın videosunu paylaşayım 🙂 Tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.