Feynman Yöntemi

Bu yazımda size günlük hayatınızda çeşitli karmaşık konuları anlamanıza veya herhangi bir konuyu derinlemesine öğrenmenize ve unutmadan uzun süre hatırlamanıza yardımcı olacak bir yöntem olan Feynman yönteminden bahsedeceğim. Aşağıda resim bu tekniği güzel özetliyor:

İnternette kısa bir arama yaptığınızda bu konu ile ilgili bir çok ek kaynak bulabilirsiniz. Ben kendi incelediğim kaynakları yazımın sonuna ekledim.
Yazımda olabildiğinde kısa ve özet bir şekilde bu tekniği anlatmaya çalışacağım.

Bu teknik daha önce nobel fizik ödülünü kazanmış olan Richard Feynman tarafından oluşturulmuş. Temel olarak aslında aklınıza gelebilecek olan herhangi bir konuyu öğrenmek, daha önce anlamakta zorluk yaşadığınız kavramları anlamak, öğrendiklerinizi hatırlamak ve daha verimli çalışmak için bu mental modeli oluşturmuş.

Bu yöntemin temelinde dört önemli adım var bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilirler:

Adım 1:
– Öğrenmek istediğiniz konu veya kavramın ismini boş bir kağıdın en tepesine yazın (burada tabi bilgisayar da kullanabilirsiniz ama size özellikle fiziksel kalem ve kağıt kullanmanızı öneriyorum 🙂 ve konuyu irdelemeye başlayın ve onu öğrenin.

Adım 2:
– Bu konu veya kavrama ilişkin açıklamaları çok basit bir dil kullanarak bu sayfa üzerine ekleyin. Bunu yaparken de karşınızda bu konunun bir uzmanı değil de, bundan haberi olmayan yeni bir öğrenci olduğunu kabul edin. Bu adım ile aslında sizin ne anladığınız, daha önemlisi neyi anlamadığınız görmüş olacaksınız.

Adım 3:
– Bir önceki adımda tam olarak açıklayamadığınız veya anlamadığınız kısımları geri dönüp ilgili kaynakları inceleyerek/irdeleyerek tekrar okuyun ve öğrenmeye çalışın. Sonra tekrar 2. adıma dönün. Bunu herhangi bir açık nokta kalmayana kadar devam edebilirsiniz.

Adım 4:
– Eğer konunun anlatımında karmaşık bir dil kullanmış ya da çok metin tabanlı bir açıklama olmuş ise üzerinden geçerek sadeleştirmeye çalışın. Dilini biraz daha basitleştirin ve olabildiğinde analojiler kullanmaya özen gösterim

Evet gördüğümüz üzere adımlar basit ve öz peki bunu uygulamaya nasıl geçireceğiz. Tabiki hemen uygulamaya geçirerek. Hemen kendinize bir konu seçin ve bu tekniği uygulayın.

Daha fazla örnek için aşağıdaki örnekleri de inceleyebilirsiniz.

Örnekler.

Hepsi bu. Umarım bu yöntem hoşunuza gitmiştir. Bundan sonra bu tarz konulara da değineceğim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.