Microsoft Build 2019 – WSL ve Windows Terminal

Eğer, game of throne’nun son sezon bölümlerinden sıkıldıysanız (merak etmeyin, herhangi bir spoiler yok :), geliştirici dünyasına bir göz atabilirsiniz keza gündem çok kalabalık. Google (Google I/O 2019), Facebook (Facebook F8) ve Microsoft (Microsoft Build 2019) gibi bir çok firma geliştirici konferanslarını yaptılar. Bu konferanslarda, bir çok yeni teknoloji ve ürün tanıtımı yapılırken, firmalar mevcut ürünlerine ilişkin de bir çok, özellikle geliştiricileri ilgilendiren, yenilikleri paylaştılar. Vaktiniz oldukça, bunlara göz atmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle bu üç konferans mobil, VR/AR ve diğer geliştirici teknolojilerine ilişkin bir çok güzel bilgi içeriyor.

Bugün, yazımın konusu daha çok Microsoft Build konferansı ile ilgili olacak. Dürüst olmak gerekirse, Hololens, Visual Studio ve C++ konuları dışında bu konferansların içeriklerine detaylı bakmıyordum. Taki bir yazı da dikkat çekene kadar. Bu yazıda söylendiğine göre, MS windows yakında tam bir linux çekirdeğini (şu an için 4.19 sürümü) içerisinde bir bileşen olarak barındıracak. Microsoft buna “Windows Subsystem for Linux (WSL)” diyor. Her ne kadar, bir sonraki Game of Thrones bölümüne ilişkin spoiler vermesem de, aşağıdaki video bu kabiliyete ilişkin kısa kullanım göstermekte:

Ayrıca aşağıdaki duyuruda da ifade edildiği üzere, bu mimari ile daha iyi dosya sistemi performansı ve linux sistem çağrılarının kotarılması mümkün olacak ki bu da linux uygulamalarını herhangi bir sanallaştırma uygulaması kullanmadan WSL aracılığı ile çalıştırabileceğiniz anlamına geliyor.

Announcing WSL 2

Şu anki bilgiler ışığında, WSL haziran sonundaki güncelleme ile sunulacak. Linux çekirdeğine ve WSL ilişkin daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazıya bir göz atabilirsiniz:

Shipping a Linux Kernel with Windows

Bu konferansta yapılan bir diğer duyuru da yeni komut satırı/terminal aracı olan “Windows Terminal”. Bu yeni terminal ile sekmeler, temalar, emojiler desteklenecek ve Powershell, geleneksel komut satırı arayüzü ve Bash’e (yine WSL aracılığı ile) de erişim sunulacak. Ayrıca bir diğer güzel nokta, bu araç tamamen açık kaynak olarak sunulacak. Aşağıda bu ürüne ilişkin MS’in hazırladığı reklamı görebilirsiniz. Samsung’un yeni telefon tanıtımlarını hatırlatmadı desem yalan olur 🙂 sadece biraz daha kısa.

Daha detaylı bilgi için ayrıca aşağıdaki videoyu’da mutlaka izleyin:

Bu yazımın da sonuna geldik, bir sonraki yazımda www.yazilimperver.com tekrar görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.