ZoomIt

Bu yazımda hızlıca size bir süredir kullandığım bir araçtan bahsetmek istiyorum. Bu aracı günlük hayatta ve iş hayatımda kullanıyorum ve sizlere de faydalı olacağını inanıyorum. Hadi şimdi bu araca bakalım.

Bu yazımıza konuk olan aracımız ZoomIt. Bu araç özellikle, sunum yapanlar ve ekran kaydı yapanların hoşuna gidecek. Bu araç ile aslında sunulan iki temel fonksiyon var:

  • Ekranı yakınlaştırma
  • Ekran üzerine çizim yapma

Aşağıda uygulamanın bir ekran görüntüsünü görebilirsiniz:

ZoomIt

Aslında bakarsanız bu ikisine ilişkin de bir çok uygulama muhtemelen mevcut. Hatta ilkine ilişkin windows ile gelen Büyüteç (Magnifier) uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamanın en çok hoşuma giden yanı, hızlı bir şekilde bir kaç kısayol ile aktifleştirebilmeniz ve akıcılığı açıkçası. Yakınlaştırma işlevini özellikle güzel. Yakınlaştırma esnasında, ekrana notlar alabileceğiniz gibi, normal durumlarda da alabilirsiniz (Ctrl + 2 kısayolu ile). Ayrıca canlı yakınlaştırma moduna da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Uygulama aracılığı ile kullanabileceğimiz kısayollara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz üzere bunların hepsi ayarlanabilir.

İşlevKısayol
Yakınlaştırma modunu aktifleştirCtrl+1
Yakınlaştırma modunu kapatEsc ya da Sağ Fare Tuşu
YakınlaştırUp Key
UzaklaştırDown Key
Çizime Başla (Yakınlaştırma Esnasında)Sol Fare Tuşu
Çizime Başla (Yakınlaştırma Dışında)Ctrl+2
Kırmızı KalemR
Mavi KalemB
Sarı KalemY
Yeşil KalemG
Toplantı Zamanını GösterCtrl + 3
Canlı Yakınlaştırma ModuCtrl + 4
Yakınlaştır (Canlı Mod)Ctrl + Up
Uzaklaştır (Canlı Mod)Ctrl + Down

Bu kısayolların yanında benim oldukça faydalı bulduğum bir takım kısayollar da mevcut.  Örneğin, çizim yaparken, Ctrl tuşuna basılı tutarsanız dikdörtgen, Shift tuşuna basılı tutarsanız çizgi, Tab tuşuna basılı tutarsanız elips ve Ctrl + Shift basılı tutarak çizerseniz ok çizebilirsiniz. Ayrıca bu esnada farenin, scroll düğmesi ile bu çizgilerin kalınlıklarını da değiştirebilirsiniz. Çizim sırasında boşluk tuşuna basarsanız imleci ortaya alır.

Bu uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Download İndir Bakalım (296 KB)

Ayrıca aşağıdaki kaynaklar kısmına, bu uygulamayı nasıl verimli kullanabileceğiniz ile ilgili bir video da ekledim, izlemenizi tavsiye ediyorum.

Aklımda bir araç daha var, özellikle oyun geliştiriciler için faydalı olacağını düşündüğüm bir araç. Kendim de zaten, en son Begüm’ün Sayılarla Macerası oyununda sıklıkla kullanmıştım. Onu da sizler ile en kısa sürede paylaşacağım. O zamana kadar kendinize iyi bakın ve araç ile ilgili geri bildirimlerinizi yorumlar üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar

2 Comments ZoomIt

  1. Lacivert

    Çizim modundayken t harfine basarak metin modunda yazı yazılabiliyor. Ancak Türkçe karakterleri tanımıyor. Acaba Türkçe karakterleri tanıtmanın ya da bu karakterleri içeren farklı bir font tanımlamanın bir yolu var mı?

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.