Uygulama İzleme Yazılımı

Yazı dizisinin diğer yazıları:

Uygulama İzleme Yazılımı

Uygulama İzleme Yazılımı 2 – Başlangıç

Uygulama İzleme Yazılımı 3 – Utility, Birim Testler, Sürekli Entegrasyon

Uygulama İzleme Yazılımı 4 – Qt Ayarlamaları

Uygulama İzleme Yazılımı 5 – AMT v1.0

Yazılımperver dostlar merhaba. Bu yazım ile birlikte, sizlerle yeni bir uygulama macerasına atılıyoruz.

Nereden çıktı yeni bir macera diye sorabilirsiniz, hatta öncesinde nerelerdeydin diye de sorabilirsiniz (haklısınız) ama nerelerdeydin sorusunu başka bir yazıya bırakıp bu yazıdan dikkatimizi ayırmıyoruz.
Aslında bir süredir, bu maceraya ben zaten çıktydım, fakat ne yöne evrileceğinden çok emin olamadım, o sebeple şekillenmesi açıkçası biraz gecikti. Artık nasıl bir şekilde ilerleteceğime karar verdim diyebilirim.

Bu noktada, diğer uygulama yazı dizilerine ne olacak diye sorabilirsiniz, en son godot ile yılan oyunu yapıyorduk 🙂 Açıkçası o konuda şu an bir ilerleme yok, ileride ne olur bilemiyorum ama şu an için çok bir motivasyonum yok ama öldürmüş de değilim. Öncelik sıralamasında gerilerde diyebiliriz. Belki bir noktada canlandırıp ya da en azından tamamlayıp nihayete erdirebiliriz.

Bunun yanında, yine aklımın hep bir köşesinde bulunan ve konsol yılan oyunu ile başladığımız konsol/yılan uygulamaları var ki, açıkçası onun önceliği şu an için godottan daha fazla. Şu ana kadar sahneye çıkamamasının tek sebebi fırsatım olmaması açıkçası 🙁

Elbette haftalık C++ yazı ve videolarına devam edeceğiz 😉 Bu yazıdan sonra hatta, fırından bir yazı daha çıkaracağım inşallah.

Bu yazıyı çok uzun tutmadan, bir girizgah yapmak istedim. Kısaca, maceranın içeriğine ve amaçlarına değinip kapatacağım.

Solistimiz, yani geliştirmeyi planladığımız yazılımın ismi “Uygulama İzleme Yazılımı” olacak. Bu uygulamanın üst seviye işlevleri ve ilgili teknolojileri aşağıdaki zihin haritasında özetlemeye çalıştım. Elbette yolda bunlara ilişkin değişiklikler olabilir:

Fark edeceğiniz üzere, bu yazılımı geliştirmek istememde öne çıkan amacım daha önce bir kaç kere yazılarımda bahsettiğim (ya da planladığım) teknolojileri (CMake, vb) ve benzeri kavramları birinci elden kullanarak deneyimlemek, göstermek ve sizler ile paylaşmak. Bunu da elbette, C++ ve QT/QML kullanarak yapıyor olacağız.

Bir sonraki yazımda, veri ambarını oluşturup, temel teknolojilere giriş yapıyor olacağız 😉

Bu arada merak edenler için, yukarıdaki zihin haritasını XMind uygulamasını kullanarak oluşturdum. Zihin haritaları hayatınızın bir çok aşamasında kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir teknik, bir yazımı da zihin haritalarına ve bu araca ayırabilirim aslında.

Bir sonraki yazımda, görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.