Haftalık C++ 13 – std::find_if ve auto code Örnek Kod Parçası

Merhaba sevgili yazılımperver dostlarım. Bu yazımda, kendi kodlarınızda da sıklıkla kullanabileceğiniz std::find_if API’sine ilişkin (ki kendisini STL algorithm kütüphanesi ile sunulur) örnek bir kod parçasına göz atacağız.

İlgili API’nin tanımlamasına bakacak olursak:

API’nin resmi tanımı şöyle: tanımlanan [first, second] sınırları içerisinde, geçirilen pred metodu doğru dönen ilk elemanı gösteren iteratorü döner.

Şimdi de std::find_if API’si ile C++ 11/14 ile sunulan “uniform initialization, auto” ve C++ 17 ile sunulan if statement with initializer” kullanılan örnek kod parçasına bakalım. Bu kabiliyetler, genel olarak hep birlikte kullanılırlar, bu noktaya lütfen dikkat.

Peki yukarıda gerçekleştirdiğimiz işleri, C++ 11 öncesinde nasıl yapardık, farkı görmek adına isterseniz bir de o koda bakalım. Eminim, farkı fark edeceksiniz 🙂

Ekstra yapıcı, iterator ve “predicate” metot tanımlamaları ile kodun ne kadar büyüdüğünü görebilirsiniz. Modern C++ sayesinde, daha temiz ve okunabilir C++ kodu geliştirebilirsiniz (kendi fikrim 🙂

Ben yazılımperver, kendinize iyi bakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.