Modern C++ (2): C++ 11 Yenilikleri

Güncelleme: Aşağıdaki bir takım konuları daha işlediğim için, bu yazıyı biraz yukarı taşıdım 😉 Kırmızı olanlar, yazılarımda işlediğim konular.

İlk yazımdan bu yana neredeyse üç sene geçmiş ve gelen geri bildirimler ışığında modern C++ yazılarıma geri dönmeyi planlıyorum. Öncelikle değerli geri bildirimleriniz için çok teşekkürler. Bunlar yeni yazılarım için de, güzel bir motivasyon kaynağı. İlk sitemi kurduğumdan beri en önemli amacım, bildiklerimi ve öğrendiklerimi, kendime has dilimle sizlerle paylaşmak. Şimdiye kadar da bunun faydalı olduğunu gördüm, görüyorum ve devam edeceğim inşallah.

Peki neden bu yazıyı tekrar hortlattım 🙂 aşağıda aslında o zaman C++ 11 ile başlayan serüvenimizde, önümüze bir yol haritası koymuştuk. Bunlardan hangilerini işledik, hangiler kaldı. Aşağıda, işlediğim konulara ilişkin yazı bağlantılarını ekledim ve kırmızı ile renklendirdim. Aslında baya bir kabiliyete bakmışız 🙂 Kalanlardan da, variadic templatesattributes, user-defined literals, std::array ve hepsinden önemlisi std::chrono (bence) konularına değineceğim.

Artık hızlıca, C++ 11 ve diğer standartlara ilişkin kabiliyetlere bakıp, C++ 14/17 ve 20’e kaldığımız yerden devam edebiliriz. Bunlara ilişkin de ayrı bir sayfa yapıp, aşağıdaki gibi yazıları yayınladıkça, tablodan verilebilir. Bu konuda da geri bildirimlerinizi bekliyorum.

Elbette bu sırada diğer yazılarıma da devam edeceğim (Godot, QT/QML, videolar), hatta son zamanlarda vakit buldukça baktığım bazı gömülü yazılımlara dair de paylaşımlarda bulunmayı planlıyorum. 

Yazılımlarımda parça parça anlatacağım (muhtemelen hepsine giremeyeceğim ama olabildiğince kısaca da olsa anlatmaya çalışacağım) dile gelen yeniliklerin hepsini bir arada görmek isterseniz ISO/IEC 14882:2003 standardına başvurabileceğiniz gibi aşağıdaki listeye de bakabilirsiniz 🙂 Aşağıdaki  kabiliyetlerden anlattıklarıma bağlantıları ekleyeceğim (Yeşil ile renklendirdiklerim eklenenler).

C++ 11 Yeni Dil Özellikleri:

 1. Move semantiği
 2. Variadic templates
 3. rvalue referansları
 4. Initializer lists
 5. Static assertions
 6. auto
 7. Lambda tanımlamaları
 8. decltype
 9. Template aliases
 10. nullptr
 11. Strongly-typed enums
 12. Attributes
 13. constexpr
 14. Delegating constructors
 15. User-defined literals
 16. explicit virtual overrides
 17. final specifier
 18. default functions
 19. deleted functions
 20. Range-based for loops
 21. Special member functions for move semantics
 22. Converting constructors
 23. Explicit conversion functions
 24. Inline-namespaces
 25. Non-static data member initializers
 26. Right angle brackets

C++ 11 STL Kütüphanesi Yeni Özellikleri/Sınıfları:

 1. std::move
 2. std::forward
 3. std::to_string
 4. type traits
 5. smart pointers
 6. std::chrono
 7. std::tuples
 8. std::tie
 9. std::array
 10. unordered containers
 11. std::make_shared
 12. memory model

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.